idealne-stylizacje.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Czy katalizator jest potrzebny
Lifestyle

Czy katalizator jest potrzebny?

Jednym z najważniejszych elementów układu wydechowego w samochodach jest katalizator. Jest to element mocowany mniej więcej pośrodku długości wydechu, pod podwoziem. Katalizator ma postać blaszanej, podłużnej puszki, wewnątrz której znajduje się ceramiczny wkład. Czy można jeździć bez katalizatora? Do czego on służy w samochodach i czy rzeczywiście jest potrzebny?

Do czego służy katalizator?

Zadaniem katalizatora jest oczyszczanie spalin ze związków metali ciężkich, które produkowane są w procesie spalania paliwa. Głównie chodzi o związki ołowiu. Ceramiczny wkład katalizatora zostaje rozgrzany przepływającymi przez niego spalinami. Jego porowata struktura zostaje rozszerzona i na skutek mocnego podgrzania, chłonie jak gąbka toksyczne związki chemiczne obecne w spalinach. Dzięki temu prostemu, aczkolwiek skutecznemu sposobowi, spaliny zostają w bardzo dużym stopniu zneutralizowane. Nasuwa się jednak pytanie o żywotność katalizatora. W tym przypadku nie mamy się czym martwić. Zależnie od producenta samochodów, określa się żywotność katalizatora na 200 do nawet 300 tysięcy kilometrów. Po tym czasie katalizator powinien zostać wymieniony na nowy lub poddany regeneracji.

Czy można jeździć bez katalizatora?

Zadajmy sobie na początku pytanie, dlaczego ktokolwiek chciałby jeździć samochodem pozbawionym katalizatora. Odpowiedź może być prosta. Katalizator mógł zostać uszkodzony na skutek awarii mechanicznej – np. po wjechaniu do dziury w drodze lub uderzeniu katalizatorem w próg zwalniający. Może się również okazać że kupiliśmy samochód używany, w którym katalizator został wycięty i pozostała po nim wyłącznie pusta obudowa. Jak można się dowiedzieć czy katalizator jest i działa należycie czy go brak? Pierwszym sposobem jest wizyta na stacji kontroli pojazdów i analiza składu spalin. Wykaże ona ich czystość. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm, pierwszym winowajcom jest uszkodzony katalizator lub jego brak. Można się zatem domyślić że jazda bez katalizatora jest możliwa. Ale czy bezpieczna?

Czym grozi jazda bez katalizatora?

Przede wszystkim nie posiadając katalizatora w samochodzie, w którym był on montowany fabrycznie, zanieczyszczamy środowisko. Ponadto szkodzimy swojemu samochodowi, ponieważ temperatura spalin na wylocie z tłumika jest wyższa niż przewidział to producent. Katalizator w dużej mierze ochładza spaliny, absorbując ich ciepło. Jak można to zmienić? Po pierwsze można zakupić nowy katalizator. Ich sprzedażą zajmują się wyspecjalizowane firmy na terenie całego kraju. Nowy katalizator może kosztować nawet do kilku tysięcy złotych, jednak pożyczka przez internet pozwala sfinansować ten zakup. Druga opcja to oddanie swojego katalizatora do regeneracji. To rozwiązanie jest tańsze i wyniesie nas kilkaset złotych. I w tym przypadku pożyczka przez internet oferuje nam możliwość skorzystania z gotówki.