idealne-stylizacje.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

techniki relaksacyjne przed snem
Zdrowie

Techniki relaksacyjne stosowane przed snem

Sen to bez wątpienia jeden z kluczowych etapów każdego dnia. To najlepszy i jedyny sposób na całkowitą regenerację organizmu. W trakcie snu narządy wewnętrzne nie muszą pracować na pełnych obrotach, odpoczywa również mózg. Dzięki temu po przebudzeniu czujemy się zrelaksowani i spokojni. Co jednak zrobić, jeśli cierpimy na chroniczne zaburzenia snu? Jak poradzić sobie z regularnym wybudzaniem się w nocy lub z kłopotami z zaśnięciem? Wbrew pozorom problem ten dotyczy bardzo dużej liczby osób, a przyczyną tego jest nadmierny stres i zbyt szybkie tempo życia.

Jakie techniki relaksacyjne wpływają na sen?

Zanim sięgniemy po środki farmakologiczne, które ułatwiają zasypianie (ale niestety również uzależniają) warto zgłębić podstawową wiedzę na temat technik relaksacyjnych. Są one świetnym narzędziem, które będzie niezwykle pomocne w zaburzeniach snu.
Jedną z najskuteczniejszych technik relaksacyjnych jest medytacja. Jest ona często kojarzona ze skomplikowaną praktyką prosto z Dalekiego Wschodu, do prowadzenia której potrzebny jest profesjonalista. Nic bardziej mylnego. Medytację możemy wykonywać w domowym zaciszu, a wszelkie instrukcje, jak zacząć, jak oddychać w trakcie praktyki i na czym się skupić, znajdziemy w szeregu filmów instruktażowych w internecie lub na blogach miłośników jogi, medytacji i relaksacji. Medytacja pozwala w krótkim czasie wyciszyć umysł, odwrócić uwagę od natrętnych myśli i pobyć ze sobą samym.
Bardzo skuteczną techniką relaksacji jest uspokajająca i kojąca muzyka przed snem i niekorzystanie z telefonu, tabletu czy telewizji. Nie chodzi tylko i wyłącznie o niebieskie światło, jakie emituje ekran, a które bardzo źle oddziałuje na nasz układ neurologiczny. Chodzi przede wszystkim o nadmiar bodźców, jakim jesteśmy bombardowani z urządzeń elektronicznych. Nawyk odstawienia telefonu czy laptopa przed snem powinien stać się naszym rytuałem każdego wieczoru.
Na koniec warto wspomnieć o aromaterapii, która jest również znanym od tysięcy lat sposobem na wyciszenie ciała i umysłu. Aromaterapię możemy praktykować w trakcie medytacji, podczas słuchania kojącej muzyki lub podczas ciepłej wieczornej kąpieli. Podstawą aromaterapii są naturalne olejki o działaniu uspokajającym i nasennym, np. olejek lawendowy.

Czy warto stosować techniki relaksacyjne przed snem?

Zdecydowanie warto poświęcić maksymalnie 30 minut dziennie na relaksację, która będzie miała zbawienny wpływ na ciało i ducha. W zależności od preferencji, mamy do wyboru wiele technik relaksacyjnych, które warto włączyć do naszego rytmu dnia. Korzyści odczujemy niemal od razu: nasz sen będzie głębszy, spokojniejszy, ciało rozluźnione, a umysł otwarty i świeży.