idealne-stylizacje.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

co to jest kaszmir
Moda

Co to jest kaszmir? Zalety i pielęgnacja tkaniny

Odzież z kaszmiru cieszy się dużym uznaniem z uwagi na świetną jakość tkaniny i przyjemność noszenia tego typu ubrań. Wiele osób posiadających swetry, szale czy płaszcze z tego drogocennego materiału podkreśla, że produkt zdecydowanie spełnia ich oczekiwania. Co to jest kaszmir?

Kaszmir – czym jest?

Pewnie sporo osób nie do końca zna odpowiedź na pytanie, co to jest kaszmir. Warto więc wyjaśnić, że pod nazwą tą kryje się wysokiej jakości wełna. Ten naturalny materiał pozyskiwany jest z kóz kaszmirskich hodowanych w Azji, na terenie Himalajów. Do produkcji kaszmiru wykorzystywana jest wewnętrzna, cienka warstwa wełny, którą zwierzęta te, żyjące w niskich temperaturach, wytwarzają w celu ochrony przed chłodem. Z tego powodu materiał jest znacznie cieplejszy od innych rodzajów wełny (np. owczej). Kaszmir cieszy się ogromnym uznaniem – wiele osób marzy o odzieży z tej tkaniny. Przeszkodą w zakupie często jest dość wysoka cena. Koszt kaszmirowych ubrań wiąże się jednak z doskonałą ich jakością.

Jakie zalety ma kaszmir?

Skoro wiemy już, co to jest kaszmir, warto wskazać, z czego wynika tak ogromna jego popularność. Materiał ma wiele atutów – przede wszystkim jest ciepły i świetnie izoluje ciało przed zimnem. Posiada przy tym właściwości termoregulacji, pozwalając na przepływ powietrza. Jest zatem przewiewny i odprowadza na zewnątrz parę wodną, przez co osoba nosząca kaszmirowe swetry nie jest narażona na podrażnienia skóry czy nadmierne pocenie. Tego typu wełna nie powoduje też nieprzyjemnego gryzienia. Jest niezwykle delikatna i miękka, a przez to bardzo przyjemna dla skóry. Kaszmir to naturalny, wygodny i praktyczny materiał. Wyróżnia się dużą sprężystością, co sprawia, że wykonane z niego ubrania nie gniotą się podczas użytkowania ani nie rozciągają.

Jak dbać o ubrania z kaszmiru?

Odzież kaszmirowa ma wiele atutów, jednak materiał charakteryzuje się dużą delikatnością. Należy zatem szczególnie o niego dbać, aby nie dopuścić do powstawania uszkodzeń. Pielęgnacja kaszmiru to przede wszystkim pranie w niskich temperaturach (do 30ºC), z zastosowaniem delikatnego detergentu. Zaleca się również rezygnację z płynu do płukania. Idealnym rozwiązaniem jest ręczne pranie kaszmiru. Trzeba także pamiętać, aby wypraną tkaninę suszyć na płaskiej powierzchni, bez wieszania na suszarce czy sznurze, ponieważ mogłoby to spowodować nadmierne rozciągnięcia włókien. Pod spód zaleca się podłożyć ręcznik, który będzie wchłaniał wilgoć. W przypadku mechacenia można zastosować golarkę do ubrań. Odzież z kaszmiru przechowujemy na półce, nie na wieszaku. Z uwagi na podatność materiału na mole, warto wcześniej zastosować odpowiedni środek zabezpieczający przed szkodnikami.